بدون دسته بندی

صفحه نمایش لپ تاپ

صفحه نمایش لپ تاپ

آشنایی با انواع صفحه نمایش لپ تاپ ها

صفحه نمایش لپ‌تاپ‌ها در اشکال، اندازه‌ها و با سخت‌افزار های مختلف عرضه می‌شوند، بنابراین انتخاب مناسب یک سیستم مناسب برای کسب‌وکارتان می‌تواند کمی مشکل باشد. 

پس از مقایسه اندازه هارد دیسک، سرعت کارت شبکه بی سیم، تفاوت در انواع صفحه نمایش های لپ تاپ و آنچه برای خود یا شرکت خودتان نیاز دارید را در نظر بگیرید. به راستی که درک اصول اولیه از انواع صفحه نمایش های لپ تاپ به شما کمک می کند تا انتخاب هوشمندانه ای داشته باشید.

صفحه نمایش لپ‌تاپ ها از بسیار کوچک – 10 اینچی «نت‌بوک» که عمدتاً برای گشت و گذار در اینترنت طراحی شده‌اند – تا صفحه‌نمایش‌های 17 اینچی یا بزرگ‌تر که به اندازه یک مانیتور رومیزی هستند؛ هر دو اندازه مزیت هایی دارند، اما همه چیز بستگی به این دارد که شما برای چه چیزی به لپ تاپ نیاز دارید.

صفحه‌ نمایش های بزرگ‌تر برای نرم‌افزارهای ویرایش گرافیکی و کارهای ویدیویی مفید هستند، در حالی که صفحه نمایش های کوچک‌تر برای شما سبک‌تر و حمل آن برایتان راحت‌تر می باشد.

نورپردازی در صفحه نمایش های لپ تاپ

نمایشگر کریستال مایع که یک روش بصری-الکترونیکی برای نمایش تصویر با استفاده از ویژگی های تعدیل نور کریستال های مایع می باشد، که قادر است یک ویدیو یا تصویر را به صورت الکترونیکی نمایش دهد. در کل نمایشگر ها مستقیماً نور از خود ساطع نمی کنند و داری تکنولوژی نورپردازی LED یا CCFL هستند.

CCFL یا همان لامپ های فلورسنت کاتد سرد، یک فناوری نورپردازی است که برای نمایش تصویر یا ویدیو بر روی LCD استفاده می شود، همچنین دیودهای ساطع کننده نور (یا LED) نیز نور ساطع می کنند، اما به روشی متفاوت که عملکرد بهتری نسبت به CCFL دارد.

مزایا و معایب نور پس زمینه LED و CCFL

LED (دیودهای ساطع نور)  و CCFL (لامپ فلورسنت کاتد سرد)  از  تکنولوژی های نورپردازی نمایشگر های لپ تاپ بوده که LED نسبت به CCFL نوع جدیدتری از نور پس زمینه نمایشگر ها است که امروزه به منبع اصلی نور پس زمینه در مانیتورها تبدیل شده است. نور پس‌زمینه‌های LED بهتر از CCFL هستند، زیرا روشن‌تر هستند، انرژی کمتری مصرف می‌کنند و LED‌ها دوام بیشتری دارند.

مزایا و معایب نور پس زمینه LED و CCFL

اندازه نمایشگر در صفحه نمایش لپ تاپ ها 

اندازه نمایشگر ها یکی از مهم ترین عوامل است. واضح است که صفحه نمایش های بزرگتر برای کارهای روزمره، چند رسانه ای و بازی راحت تر هستند. اما، نمایشگر های بزرگتر، حمل آن ها به دلیل سنگین بودن سخت می باشد. این همچنین به معنای مصرف انرژی بیشتر است، زیرا صفحه نمایش های بزرگتر به انرژی بیشتری نیاز دارند. 

محبوب ترین فاکتور امروزه لپ تاپ 15.6 اینچی است. این توازن عالی از اندازه و قابلیت حمل را برای اکثر کاربران خانگی و اداری فراهم می کند. همچنین لپ تاپ هایی با قطر صفحه نمایش 17.3 اینچی مناسب کارهای گرافیکی و حرفه ای می باشد که قرار نیست زیاد جابجا شوند. اندازه صفحه نمایش لپ تاپ حتی بزرگتر (به عنوان مثال 18.4 اینچ) وجود دارد، اما مدل هایی به این اندازه بسیار نادر هستند.

اندازه نمایشگر در صفحه نمایش لپ تاپ ها 

وضوح صفحه در صفحه نمایش لپ تاپ

وضوح صفحه به تعداد پیکسل هایی اطلاق می شود که تصویر روی صفحه را تشکیل می دهند. تعداد پیکسل بالاتر روی صفحه نمایش به معنی تصاویر، فیلم ها و متن واضح تر است. همچنین به معنای فضای بیشتر برای نمایش صفحات وب و برنامه ها و استفاده از برنامه های جانبی است. وضوح صفحه نمایش با استفاده از تعداد پیکسل های افقی و عمودی بیان می شود. امروزه بیشترین وضوح مورد استفاده در لپ تاپ و رایانه های شخصی  (HD) و (Full HD یا 1080p) است. از نظر ما 1920 در 1080 مناسب ترین وضوح صفحه نمایش برای لپ تاپ ها است.

وضوح تصویر

انواع پنل در صفحه نمایش لپ تاپ

انواع مختلف پنل ممکن است در هنگام خرید مانیتور شما را گیج کند. بیایید به مزایا و معایب هر یک از انواع مختلف نگاه کنیم. شما یک مانیتور بازی جدید می‌خواهید و قبلاً به تمام موارد ضروری توجه کرده‌اید. اندازه صفحه نمایش، وضوح، و البته محدوده قیمت. اما درست زمانی که فکر می کنید روی «خرید» کلیک می کنید به یاد می آورید که مانیتورها انواع پنل های مختلفی دارند و هوشمندانه خرید می کنید.

انواع پنل درصفحه نمایش لپ تاپ

فناوری IPS در صفحه نمایش ها

مانیتورهای IPS یا مانیتورهای “Switching In-Plane”، از کریستال های مایع که به صورت موازی تراز شده اند. پنل های IPS با تغییر الگوها در کریستال مایع برای تولید رنگ استفاده می کنند. این مانیتورها برای غلبه بر محدودیت های پنل های TN طراحی شده اند. همچنین توانایی کریستال مایع برای جابجایی افقی باعث ایجاد زاویه دید بهتر می شود.

فناوری IPS در صفحه نمایش لپ تاپ ها

مزایای مانیتور IPS

 • با دقت و ثبات رنگ فوق العاده.
 • حداکثر زاویه دید موجود.
 • زمان پاسخ برای اکثر کاربران کافی است.
 • عملاً تغییر رنگ/کنتراست مشاهده شده در برخی از نمایشگرهای VA را حذف می کند.

معایب مانیتور IPS

 • نسبت کنتراست استاتیک کمتر از حد متوسط است.
 • درخشش بالقوه سفید از زوایای خارج هنگام مشاهده محتوای تاریک. معمولاً فقط مشکل مانیتورهای IPS پایین رده و غیر مارک دارد.
 • تاری حرکتی بیشتر از مانیتور با پنل TN.

بهترین موارد استفاده از مانیتور IPS

 • برنامه های حرفه ای حساس به رنگ.
 • استفاده در سطوح تجاری / خانگی.
 • مناسب برای گیمر هایی که به کیفیت تصویر را بیش از زمان پاسخ دادن ارزش قائل هستند.

فناوری TN در صفحه نمایش ها

مانیتورهای TN یا نمایشگرهای “Twisted Nematic” قدیمی‌ترین نوع پنل‌های LCD هستند. پنل های TN نسبت به همتایان IPS و VA خود هزینه کمتری دارند و یک تکنولوژی رایج برای صفحه نمایش لپ تاپ هستند. همچنین مانیتورهای TN ارزان‌ترین فناوری پنل هستند که آن‌ها را برای مشاغل و مصرف‌کنندگان مقرون به صرفه می‌سازد. علاوه بر این، مانیتورهای TN از محبوبیت بی نظیری در بین گیمرهای رقابتی و سایر کاربرانی که به دنبال نمایش گرافیکی سریع هستند، برخوردار هستند.

فناوری TN در صفحه نمایش ها

مزایای مانیتور TN

 • زمان پاسخگویی سریع
 • قیمت ایده آل
 • کنتراست کافی برای بیشتر کاربردهای تجاری / خانگی

معایب مانیتور TN

 • محدودترین زوایای دید، به ویژه در صفحه عمودی
  برای کاربردهای حساس به رنگ توصیه نمی شود

بهترین موارد استفاده از مانیتور TN

 • بازی
 • سطح ورودی
 • استفاده برای عموم

فناوری VA در صفحه نمایش ها

فناوری پنل VA برای بهبود معایب TN توسعه یافته است. مانیتورهای مبتنی بر VA امروزی حاضر کنتراست بسیار بالاتر، بازتولید رنگ بهتر و زاویه دید وسیع تری نسبت به پنل های TN ارائه می دهند. مانیتورهای سطح بالا از نوع VA با مانیتورهای IPS به عنوان بهترین فناوری پنل برای کاربردهای حساس رنگ در سطح حرفه ای رقابت می کنند. یکی از ویژگی‌های برجسته فناوری VA این است که در ممانعت از نور پس‌زمینه در مواقعی که نیازی به آن نیست.

فناوری VA در صفحه نمایش ها

این مانیتورهای مبتنی بر VA همچنین جزئیات قابل مشاهده تری را در سایه ها و هایلایت ها ارائه می دهند که برای لذت بردن از فیلم، سریال و تولید محتوا ایده آل است. آنها همچنین برای بازی های متمرکز بر تصاویر مناسب هستند.

مزایای مانیتور VA

 • حداکثر زاویه دید موجود
 • نسبت کنتراست بالا
 • زمان پاسخ برای اکثر کاربران کافی است
 • گزینه های قیمت گذاری میان رده تا بالا

معایب مانیتور VA

 • زمان پاسخ آهسته تر از TN
 • تغییر کنتراست خارج از مرکز در برخی مدل

بهترین موارد استفاده از مانیتور VA

 • فیلم ها
 • عکاسی/فیلمبرداری
 • تولید محتوا
 • استفاده خانگی
 • گیمرهایی که برای کیفیت تصاویر بیش از زمان پاسخ دادن ارزش قائل هستند

جمع بندی مقاله صفحه نمایش لپ تاپ ها

در نهایت، اولویت‌های بودجه و برخی مزایا و معایب، بهترین نوع مانیتور  را برای هر کاربر تعیین می‌کند. در میان مانیتورهای موجود از هر نوع پنل، طیفی از قیمت ها و مجموعه ویژگی ها نیز وجود خواهد داشت. علاوه بر این، کیفیت کلی ممکن است در بین تولیدکنندگان به دلیل عوامل مرتبط با اجزای نمایشگر، در ساخت و طراحی متفاوت باشد.

اگر علاقه مند به خرید مانیتورهای IPS هستید، می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

از طرف دیگر، اگر به بازی علاقه دارید می توانید از پنل TN بهره ببرید، این گزینه‌ ممکن است در راستای همان چیزی باشد که به دنبال آن هستید.


سوالات متداول صفحه نمایش لپ تاپ ها

چه پنل صفحه نمایشی برای گیم خوبه؟

در مواردی که بالا گفتیم مانیتورهای TN از محبوبیت بی نظیری در بین گیمرهای رقابتی و سایر کاربرانی که به دنبال نمایش گرافیکی سریع هستند، برخوردار هستند در حالی که مانیتورهای مبتنی بر VA امروزی حاضر کنتراست بسیار بالاتر، بازتولید رنگ بهتر و زاویه دید وسیع تری نسبت به پنل های TN ارائه می دهند.

پنل صفحه نمایش مناسب برای تولید محتوا کدام است؟

مانیتورهای مبتنی بر VA همچنین با ارایه جزئیات قابل مشاهده تری را که در سایه ها و هایلایت ها ارائه می دهند که برای تولید محتوا ایده آل است. همچنین برای بازی های متمرکز بر تصاویر نیز مناسب هستند.

پنل IPS یا VA کدام یک بهتر است؟

ما به بررسی دقیق معایب هر دو پنل پرداختیم و مانیتورهای سطح بالا از نوع VA با مانیتورهای IPS به عنوان بهترین فناوری پنل برای کاربردهای حساس رنگ در سطح حرفه ای رقابت می کنند. یکی از ویژگی‌های برجسته فناوری VA این است که در ممانعت از نور پس‌زمینه در مواقعی که نیازی به آن نیست.

 چرا پنل صفحه TN نخریم؟

همانطور که گفتیم؛ مانیتورهای TN از  قدیمی‌ترین نوع پنل‌های LCD هستند. پنل های TN نسبت به همتایان IPS و VA خود هزینه کمتری دارند و یک تکنولوژی رایج برای صفحه نمایش لپ تاپ هستند. همچنین مانیتورهای TN ارزان‌ترین فناوری پنل هستند که آن‌ها را برای مشاغل و مصرف‌کنندگان مقرون به صرفه می‌سازد پس اگر دنبال فناوری به روز هستید من به شما توصیه نمیکنم؛ البته تمامی معایب و مزایای پنل ها گفته شده که میتوانید به دقت بخوانید، مطالعه کنید و بخرید.

پنل OLED یا IPS کدام یک بهتر است؟

OLED در مقایسه با پنل‌های IPS، که نور پس‌زمینه همیشه روشن است و نشتی نور اجتناب‌ناپذیر است، در حالی که پنل OLED می‌توانند سیاهی واقعی ایجاد کنند. این مورد نسبتا کنتراست تقریبا بی نهایتی می دهد، که می تواند تصاویری را با صحنه های تاریک با جزئیات بیشتری نمایان کند.

1 دیدگاه در “صفحه نمایش لپ تاپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *